Piedāvājam bioloģiskus bišu produktus:
- dažādu ziedu medu ievāktu Vidzemē dažāda tilpuma traukos;
- dažāda izmēra vaska sveces ar propolisu;
- bišu maizi.
Bioloģisks dažādu ziedu medus
Bioloģisks dažādu ziedu medus ievākts Vidzemē. Ziedu daudzveidība ekoloģiskās pļavās visas vasaras garumā medum piešķir patīkamu garšu ar tikko jaušamu skābenu piegaršu, kas veidojas no meža auguklātbūtnes.Bioloģisks medus ir kā jaunības brīnumlīdzeklis, kas atjauno fizisko un garīgo enerģiju, pasargā no slimībām un sniedz saldu garšas baudījumu.
Medus ir bišu gatavots dabas produkts. Tas veidojas, bitēm rūpīgi apstrādājot no augiem iegūto nektāru. Lai iegūtu 100g medus, bitēm jāaplido gandrīz miljons ziedu, pārvarot 45 000 km lielu attālumu.
Bioloģisks medus satur gandrīz visus mikroelementus un tā sastāvā ietilpst svarīgi fermenti: diastāze, amilāze, katalāze, fosfatāze. Medū esošiem fitoncīdiem ir antibakteriāla iedarbība.
Bioloģiskam medum, salīdzinot ar citiem ogļhidrātiem fantastiskas priekšrocības:
- medus ātri atjauno enerģijas zudumus;
- vieglāk izvadās no organisma;
- medus uztur muskuļu tonusu;
- nekairina barības traktu;
- medum ir nomierinoša iedarbība;
- medus vienkārši ir garšīgs.
Bioloģisks bišu vasks
Vasks ir dabīgs produkts, kas veidojas bišu dziedzeros – vaska spogulīšos. Bites no vaska veido savas mītnes struktūru – šūnas. Šūnās bites uzglabā medu, ziedputekšņus, bišu maizi un audzē jaunās bites. Jauns vasks ir balts, bet dzelteno krāsu tas iegūst no medus un ziedputekšņiem, kas glabāti šūnās. Pateicoties šūnu dažādajam pielietojumam, vasks iegūst tik neatkārtojamu aromātu.Dedzinot bioloģisku vaska sveci, kas papildināta ar propolisu, izkusušais vasks daļēji izgaro un piepilda telpu ar patīkamu smaržu. Vasks sadeg bez atlikuma, bet gaisā nonāk iztvaikojušās ēteriskās eļļas. Degot vaska sveces attīra telpas gaisu, likvidējot nepatīkamus aromātus, cigarešu dūmus, smacīgu gaisu mājās vai birojā.
Arī svētku kūkas un Ziemassvētku eglītes tiek dekorētas ar smaržojošām bioloģiskām vaska svecītēm, kuras papildinātas ar propolisu. Daudzās ģimenēs tā jau kļuvusi par tradīciju, lietot tikai bioloģiskus produktus un dāvināt arī citiem.
Katra svece ir mazs, atklāts „ugunskurs” mūsu mājā. Ar to ir jāsaprot, ka visi sadegšanas galaprodukti nonāks gaisā, kuru elpojam. Mums katram jāizdara izvēle vai šie aromāti būs sintētiski vai dabīgi- bioloģiska bišu vaska un propolisa ēteriskās eļļas.
Bišu maize
Bišu maize ir ziedputekšņi, ko iekonservē pašas bites. Kad ziedputekšņi pārnesti stropā, tie tiek uzglabāti. Bites ar putekšņu, nektāra un siekalu maisījumu aizpilda šūnu, pieblietē un virspusē uzklāj medus kārtiņu, kas neļauj piekļūt gaisam. Putekšņu konservētāja ir pienskābe, kas uzkrājas pienskābās rūgšanas norisē. Rezultātā rodas jauns produkts-bišu maize. Pienskābe rada vidi, kurā nav spējīgi attīstīties mikroorganismi, tāpēc bišu maize var glabāties, nezaudējot savu vērtību. Tā iegūst brūnu nokrāsu un atgādina lauku rupjmaizi.Bišu maize ievākta Vidzemes dabīgajās pļavās satur – aminoskābes, vitamīnus, fermentus, kam ir antibakteriālas īpašības un augsta bioloģiskā vērtība, makro un mikroelementus, kāliju, magniju, dzelzi, jodu u.c. vielas.
Bišu maize ir unikāls un veselīgs dabas produkts, kas
- uzlabo organisma pielāgošanās spējas;
- samazina nogurumu;
- vājina iekaisuma procesus;
- nostiprina sirds muskulatūru.
Propoliss
Propolisu bites ievāc un atnes stropā tāpat kā putekšņus. Tikai propolisu tās vāc nevis no ziediem, bet no dažādu koku pumpuriem. Tas tiek darīts karstā laikā, kad ir ļoti silts.Zinātnieki ir noskaidrojuši, ka propolisam piemīt antibakteriālas, antitoksiskas, pretiekaisumu, anestezējošas un stimulējošas īpašības.Arī sen senos laikos propoliss esot lietots galvenokārt ārīgi. No tā tikušas gatavotas dažādas ziedes. Cilvēki likuši pie muguras stropa sedziņu, ko biškopji izmanto bišu ligzdas pārsegšanai. Tā ir stipri nolīmēta ar propolisu un bišu vasku un palīdz. Ir atrodamas vēstures liecības, ka senāk propolisa gabaliņš esot likts uz brūcēm, lai ātrāk sadzītu. Tāpat dzirdēti nostāsti arī par to, ka propoliss dedzināts uz oglēm ļaužu pulcēšanās vietās, lai „aizbiedētu” slimības un radītu vietai patīkamu aromātu vai pat uzlabotu tās auru. Galvenais, kas šādā gadījumā ir noteikti jāievēro – lai smarža nebūtu pārāk stipra un uzbāzīga. Citādi vēlamais efekts pārvērtīsies defektā.