Pie mums sezonas ogas, baudot dabu, ir iespēja lasīt pašiem.
Vienosimies par laiku un cenu.
Ēdamais sausserdis – veselīgs našķis baudāms jau pirms zemenēm
Sausserža sugu ir ļoti daudz, aptuveni 200, tomēr vairākums no tām ir dekoratīvi augi. Latvijā pazīstamākais ir liānveidīgais sausserdis – mīlestības koks jeb saldā mīlestība – un Tatārijas sausserdis, kas priecē ar spilgti rozā ziediem un sarkanām, taču pārtikā nederīgām ogām.Ēdami ir tikai to sausseržu augļi, kam ogas zilā krāsā.
Sausserži sāk ražot jau maija beigās, priecējot gardēžus jau brīdi pirms zemenēm. Augļi nogatavojas pakāpeniski, bet ir ļoti vārīgi-jāsargā no saspiešanas. Sausserža ogas ir gan lielisks pārtikas produkts, gan iedarbīgs veselības profilakses un dziedniecības līdzeklis. Sausserža augļi ir ne tikai gardi, bet tajos ir tikpat C vitamīna, cik vērtīgāko šķirņu upenēs, tāpēc ogas ir gan atzīstams līdzeklis veselības atgūšanai saaukstēšanās gadījumā, gan profilakses gardums, lai organisms ligas nelaistu klāt.
Ogas lietojot, aktivizējas vielmaiņa – organisms straujāk atbrīvojas no visa liekā. Uzlabojas asinsvadu sieniņu caurlaidība – asinis tiek bagātīgāk apgādātas ar skābekli, bet tas rada možumu un labvēlīgi ietekmē atmiņu. Augļi satur pektīnvielas, cukurus, organiskās skābes, vitamīnus, minerālvielas, miecvielas antociānus, flavonoīdus; daudzas no šīm vielām ir iedarbīgi antioksidanti, kas palīdz no organisma izvadīt brīvos radikāļus, tāpēc noder vēža profilaksē.
Tā kā sausserža ogas ir pirmais sezonas gardums, pareizāk tās baudīt svaigas, nevis pūlēties ar gatavošanu uzglabāšanai. Ogas var žāvēt un saldēt, izmantot ievārījumam, želejai, kompotam, spiest sulā.
Ja ziemā uzmācas spēku izsīkums un jaušams vitamīnu trūkums, ja par sevi atgādina asinsvadu kaites un zudis kustēšanās prieks, īstā reize ziest uz pankūkām sausserža ogu želeju vai ievārījumu, pusdienās pamieloties ar atspirdzinošu kompotu vai novārījumu: vienu ēdamkaroti kaltētu sausserža augļu aplej ar glāzi vāroša ūdens, 4 stundas nostādina, izkāš, papildina ar ūdeni, līdz trauks atkal pilns, un dienas gaitā pamazām izmalko.
Sausserža lapas, kas vācamas vasarā, der dziednieciska novilkuma gatavošanai.
- Divas tējkarotes lapu aplej ar glāzi vāroša ūdens, pāris stundas ļauj ievilkties, izkāš un lieto pa ēdamkarotei četrreiz dienā, ja ir caureja, kā arī moka nieru un urīnceļu kaites.
- Līdzīgi gatavo uzlējumu ārīgai lietošanai – apdegumu, brūču, čūlu, kā arī iekaisušas gļotādas skalošanai, apmazgāšanai vai kompresēm. Šim nolūkam tāpat der lapu un ziedu maisījums (1:1).
Zelta oga - Smiltsērkšķi
Smiltsērkšķu ogu augsto vērtību nosaka to bagātīgais vitamīnu saturs un dziednieciskā eļļa. Vērā ņemamā daudzumā ogās ir šķiedrvielas. Bioloģiski aktīvo vielu kombinācija smiltsērkšķu ogās ir unikāla un īpaši veselīga cilvēka organismam. Smiltsērkšķi bagātīgi satur gan taukos, gan ūdenī šķīstošus antioksidantus, kas samazina brīvo radikāļu izraisītos organisma bojājumus. Jau gadu desmitiem smiltsērkšķu preparātus iesaka lietot pārmērīgas starojuma devas, arī staru terapiju saņēmušu cilvēku veselības stāvokļa uzlabošanai. Dēļ antioksidantiem smiltsērkšķu produktus izmanto audzēju profilaksē, bet pretiekaisuma ietekme, kā arī augstais palmitīnskābes un palmitoleīnskābes saturs ir pavēruši ceļu uz ādas un gļotādas ārstēšanas līdzekļiem. Galvenā kosmētikas nozare, kur sastopamas smiltsērkšķu piedevas, ir dažādi krēmi: dienas un nakts krēmi, izstrādājumi ar mitrinošu iedarbību, ķermeņa, roku un sauļošanās krēmi, krēmi ādai ap acīm un citi izstrādājumi ar tonizējošu vai nomierinošu ietekmi. Uz smiltsērkšķu eļļas bāzes veidotas arī masāžas eļļas, vannas bumbas, ziepes, dušas želejas un šampūni.Smiltsērkšķi ir vislabākie augļi cilvēku imūnsistēmas stiprināšanai. Ne velti tie ir iekļauti kosmonautu ikdienas pārtikas sarakstā. Sportisti smiltsērkšķu dzērienus lieto kā atļautu, dabisku dopingu, jo ābolskābe kombinācijā ar citām fizioloģiski aktīvām vielām ātri atbrīvo muskuļu enerģiju.
Smiltsērkšķu ogu mīkstums labi sader ar piena produktiem, piem. biezpiena krēmu, saldējumu, jogurtu. Sajaucot smiltsērkšķu sulu ar pienu, iegūst kefīram līdzīgu saldskābu dzērienu. Ar sasmalcinātu kaltētu ogu pulveri bagātina dažādus maizes izstrādājumus.
Ogu uzglabāšanai lieto dažādas tradicionālas metodes – spiež un pasterizē sulu, vāra ievārījumu, sīrupu, pat marinē, taču jāzin, ka vislabāk visa bagātīgā vērtīgo vielu buķete saglabājas, uzglabājot svaigas ogas saldētā veidā, un arī to pārstrādes produktus patērējot nekarsētus īsā laikā pēc ogu atkausēšanas.
Smiltsērkšķu sulu iespējams sasaldēt un tādā veidā uzglabāt. Tas ir unikāls polivitamīnu dzēriens ar augstu fizioloģisko aktivitāti.Dabiska smiltsērkšķu sula stāvot slāņojas. Augšējā biezsulas slānī koncentrējas vērtīgajā eļļā izšķīdušie komponenti – karotīns, E un K vitamīni, taukskābes, fosfolipīdi, sitosterīns, holīns. Apakšējais slānis satur galvenokārt ūdenī šķīstošos B grupas un C vitamīnus.
Sulas unikālo terapeitisko efektu nosaka ne tikai bagātīgais bioaktīvo vielu saturs, bet arī šo komponentu savstarpējā mijiedarbība:
- Karotīnu organisms uzņem tikai taukvielu klātbūtnē, bet smiltsērkšķu ogās tas jau ir izšķīdis eļļā;
- A un E vitamīni ir sinerģenti, tie pastiprina viens otra iedarbību;
- C vitamīns atšķirībā no citiem augļiem un ogām smiltsērkšķos ir brīvā, nesaistītā veidā, tāpēc vieglāk uzņemams;
- Smiltsērkšķu ogās nav fermenta askorbīnoksidāzes, līdz ar to C vitamīns nenoārdās tik strauji, kā, piemēram, upenēs un mežrozītēs;
- Skābā vide sulā pastiprina C vitamīna stabilitāti;